Na otázky k ocenění pro dobrovolníky, pracující s dětmi a mládeží, odpovídá Jan Burda, předseda Krajské rady dětí a mládeže Vysočina.
Jak a proč vznikl nápad oceňovat třebíčské dobrovolníky pracujícími s dětmi a mládeží?
Jsem přesvědčen o tom, že dobrovolníci, kteří pracují s dětmi v jejich volném čase jsou dlouhodobě nedoceněni. Můžete to vypadat, že si hrají s dětmi a že je to vlastně jen zábava. Opak je ale pravdou. Dlouhodobá práce s dětmi ve volném čase je náročnou prací, která má zásadní podíl – vedle rodiny a školy – na výchově dětí a mládeže. Ocenit lidi, kteří tomuto poslání zasvětili velkou část života je myslím jen a jen logické. Je to takové malé poděkování za desítky a stovky hodin dobrovolnické práce, které věnovali svému okolí.
Ocenění nese název Třebíčské srdíčko – cena Antonína Hobzy. Kdo je / byl Antonín Hobza?
Antonín Hobza – Srdíčko je významná osobnost a jeden ze zakladatelů třebíčského skautingu. Je to člověk, který, který celý svůj život zasvěti práci s mládeží a službě pro druhé. Je nám velkou ctí, že jsme mohli – se souhlasem rodiny – naši cenu pojmenovat Třebíčské Srdíčko. Myslím, že lepší název pro ocenění dobrovolníků pracujících s dětmi bychom hledali jen těžko.
Kolikátý je to ročník?
Letos budeme cenu udělovat potřetí.
Kolik cen bylo předáno?
Celkem jsme během dvou ročníků udělili šest ocenění. Z toho jsme dvakrát ocenili manželské páry.
Kdy končí nominace a kdy bude vyhlášení?
Nominovat je možné do 10. ledna a slavnostní vyhlášení proběhne ve středu 20. února na setkání se Zdravým městem.
Na co by neměli dobrovolníci pracujícími s dětmi při činnosti zapomínat?
Jednoznačně na to, že jsou pro děti, se kterými pracují vzorem – ať už chtějí nebo ne. To je potřeba mít stále na paměti. Možná to zní trochu staromódně, ale každý kdo pracuje s dětmi je pro ně vzorem a morální autoritou. A to je nesmírně důležité, protože děti přebírají vzorce chování dospělých, kteří je ovlivňují. Rodičů, učitelů a vedoucích oddílů a kroužků nevyjímaje.